Presidents

The Dublin & District United Churches Indoor Bowling Association grew out of a group of indoor bowling clubs that had been playing each other on a regular, but informal basis for some years in the 1950s.

Season           President(Club)

1963 – 1964     Mr. G. A. Miller (Ormond Quay & Scots’ Presbyterian)
1964 – 1965     Mr. G. A. Miller (Ormond Quay & Scots’ Presbyterian)
1965 – 1966     Mr. C Rohu (Sandymount Methodist)
1966 – 1967     Mr. S. McIlwaine (Dun Laoghaire Presbyterian)
1967 – 1968     Mr. C. J. Wright (Adelaide Road Presbyterian)
1968 – 1969     Rev. W. McDowell (Sandymount Presbyterian)
1969 – 1970     Mr. P. R. Ritchie (Blackrock Presbyterian)
1970 – 1971     Mr. J. E. Price (Gregg)
1971 – 1972     Mr. D. S. Hope (Adelaide Road Presbyterian)
1972 – 1973     Mr. J. Proctor (Rathgar Presbyterian)
1973 – 1974     Mr. H. C. Storey (Glenageary)
1974 – 1975     Mr. S. D. Rogerson (Dun Laoghaire Presbyterian)
1975 – 1976     Mr. J. Burnett (Ormond Quay & Scots’ Presbyterian)
1976 – 1977     Mr. J. K. Bell (Adelaide Road Presbyterian)
1977 – 1978     Mr. H. McGowan (Santry)
1978 – 1979     Mr. S. H. McConnell (Castleknock)
1979 – 1980     Mr. G. J. McNeill (Glenageary)
1980 – 1981     Mrs. N. Burnett (Ormond Quay & Scots’ Presbyterian) First Lady
1981 – 1982     Mr. T. Doolan (Leeson Park)
1982 – 1983     Mr. J. Curry (Clontarf Presbyterian)
1983 – 1984     Mr. W. G. Dukes (St. Ann’s)
1984 – 1985     Mr. W. J. Vincent (Raheny)
1985 – 1986     Mr. H. G. Regan (St. Paul’s North King Street)
1986 – 1987     Mr. W. R. M. Colquhoun (Kill o’the Grange)
1987 – 1988     Mrs. G. Franck (Killiney)
1988 – 1989     Mr. R. E. Kerr (Crumlin)
1989 – 1990     Mrs. E. Exshaw (Dalkey)
1990 – 1991     Mr. W. G. MacManaway (Howth Presbyterian)
1991 – 1992     Mr. J. Morton (Tullow)
1992 – 1993     Mr. J. Lambert (Glenageary)
1993 – 1994     Mr. W. Lowth (Coolock)
1994 – 1995     Mrs. M. Brambell (Dalkey)
1995 – 1996     Mr. A. T. O’Keeffe (Rathgar Presbyterian)
1996 – 1997     Mr. P. V. Bolger (Raheny)
1997 – 1998     Mr. N. K. Henderson (Rathmines)
1998 – 1999     Mrs. Vera Pepper (St. Thomas’s)
1999 – 2000     Mr. Reg Neill (St. Paul’s North King Street)
2000 – 2001     Mr. Eddie Ahern (Kill o’the Grange)
2001 – 2002     Mr. D. S. Hope (Sandford)
2002 – 2003     Pauline Stevenson (Dalkey)
2003 – 2004     Eddie Greene (Castleknock)
2004 – 2005     Patrick Wyse Jackson (Leeson Park)
2005 – 2006     Joyce Wood (Monkstown)
2006 – 2007     Theo Robinson (Finglas)
2007 – 2008     Walter Rankin (Taney)
2008 – 2009     Billy Gould (Tallaght)
2009 – 2010     Trevor Peare (Crumlin)
2010 – 2011     Bill Semple (St. Thomas’s)
2011 – 2012     Margaret Battle (Coolock)
2012 – 2013     Derek Borwick (St. Paul’s North King Street)
2013 – 2014     Jackie Jolley (Whitechurch)
2014 – 2015     Donald C. Macaulay (St. Canice’s – Finglas)
2015 – 2016     Fraser Pelley (Dundrum Methodist)
2016 – 2017     Ron Carson (Rathfarnham)